Minął tydzień od pożaru drewnianego domu w Wietrznie. Właścicielka budynku wraz ze zwierzętami straciła dach nad głową ale dzięki pomocy wielu osób jest szansa na odbudowę budynku.

Do pożaru doszło w nocy z środy na czwartek (22/23.04) w Wietrznie (Gmina Dukla): Pożar domu w Wietrznie. Strażacy walczyli z ogniem ponad 6 godzin. W ogniu stanął drewniany dom z XIX wieku (przeniesiony w aktualne miejsce w 1937 roku) przykryty gontem na którym położona została blacha. W momencie wybuchu pożaru w budynku oprócz właścicielki było 16 kotów i 3 psy, wszystkie zwierzęta udało się uratować. Dzięki szybkiej i sprawnej akcji strażaków udało też się uratować wyposażenie.

W pierwszej opinii strażaków, dom nadawał się tylko do rozbiórki. Zniszczony został dach, uszkodzony strop i zalane pomieszczenia. Kolejnego dnia po pożarze okazało się jednak, że dom nadaje się do zamieszkania ale wymaga kapitalnego remontu. Z pomocą pośpieszyło wiele osób - Bez tej pomocy załamała bym się. - mówi właścicielka, Pani Bernardyna. - Najbardziej podniosły mnie na duchu słowa sąsiadki, która z samego rana przyszła i powiedziała krótko 'To od czego zaczynamy?'. Były momenty, że przy sprzątaniu pogorzeliska pracowało jednocześnie 30 osób. To byli sąsiedzi, mieszkańcy Wietrzna i gminy Dukla, młodzież, strażacy z OSP, często ludzie których w ogóle nie znałam i nie miałam z nimi wcześniej kontaktu. Ludzie całkowicie obcy przychodzą i pytają w czym mogą pomóc, bardzo ciężko pracują - dodaje. Na miejscu pożaru pojawił się burmistrz Dukli, pracownicy Pomocy Społecznej, do pomocy włączył się proboszcz lokalnej parafii oraz przyjaciele z kilku fundacji.Dom wymaga kapitalnego remontu. Właścicielka nie jest w stanie udźwignąć ten finansowy ciężar samodzielnie. Jeśli ktoś chciałby pomóc może to zrobić wpłacając pieniądze na konto bankowe Fundacji Zmieńmy Świat z Tarnowa. Nawet najdrobniejsza wpłata pomoże odbudować dom dla ludzi i zwierząt. Dobro powraca! Dziś pomocy potrzebuje Benia, ale każdy z nas może być w podobnej sytuacji. - czytamy na profilu fundacji.

Dane do przelewu:
Fundacja Zmieńmy Świat, ul Lwowska 55, 33-100 Tarnów
Nr konta: 95 1750 1338 0000 0000 2091 2607
Pieniądze można również wpłacać poprzez PayPal, adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W tytułach przelewu należy wpisać: Cele statutowe - pożar Wietrzno