Miniona sobota, która w większości domów upływała pod znakiem prezentów mikołajkowych, nie dla wszystkich zapisała się radośnie. Ok. godz. 19:15 w Tedorówce zespół ratownictwa medycznego zabrał do szpitala mężczyznę z podejrzeniem zatrucia tlenkiem węgla.

Po tym zdarzeniu, żona ok. 30-letniego mężczyzny zdecydowała się własnym samochodem zawieźć 2-letnie dziecko na przebadanie do szpitala. - Po wstępnych badaniach w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, dziecko zostało przyjęte na oddział pediatryczny - informuje bryg. Mariusz Kozak, rzecznik prasowy KM PSP w Krośnie.

W sobotę w Krośnie doszło do dwóch podobnych wypadków. W godzinach popołudniowych z mieszkania w budynku wielorodzinnym przy ul. Podchorążych, zespół ratownictwa medycznego przewiózł do szpitala 24-letnią kobietę z podejrzeniem zatrucia tlenkiem węgla. Ok. godz. 20:00 z domu przy ul. Rzeszowskiej ratownicy medyczni zabrali do szpitala nieprzytomną 24-letnią kobietę, którą chwilę wcześniej członek rodziny wyciągnął z wanny.

We wszystkich tych zdarzeniach, prawdopodobnie głównym sprawcą był tlenek węgla, który mógł się wydobywać z pracujących przepływowych podgrzewaczy wody użytkowej.

Podajemy te zdarzenia ku przestrodze wszystkim, używającym urządzenia w których trwająca reakcja spalania przy niedoborze tlenu, może spowodować wydzielanie się bezbarwnego i niewyczuwalnego tlenku węgla.

Zwracamy również uwagę na prawidłowość korzystania z własnych urządzeń oraz przewodów wentylacyjnych i spalinowych w budynkach wielomieszkaniowych. Pamiętajmy, iż nasze niewłaściwe postępowanie może być nie tylko przyczyną naszego dramatu, ale również innych osób mieszkających w sąsiednich lokalach - szczególnie dotyczy to starszych budynków.

Przypominamy, aby podczas długotrwałego używania urządzeń z otwartą komorą spalania, dodatkowo stworzyć przepływ powietrza np. przez rozszczelnienie czy uchylenie okna. W przypadku gdy piec do ciepłej wody jest w łazience, należy to pomieszczenie wywietrzyć pomiędzy kolejnymi osobami korzystającymi z kąpieli, ograniczyć czas pracy tych urządzeń do niezbędnego minimum, utrzymywać kontakt z osobami, które się kąpią.

Bardzo ważnym elementem jest wyposażenie się w sprawny detektor tlenku węgla, który sygnałem akustycznym poinformuje gdy próg stężenia tlenku węgla będzie zagrażał naszemu bezpieczeństwu.