7 października w Dukli na Cmentarzu Wojennym oraz pod Krzyżem Pojednania odbyły się uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy operacji Karpacko-Dukielskiej.

W obchodach uczestniczyły delegacje z Polski, Czech i Słowacji. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele władz a także weterani II wojny światowej wraz z rodzinami poległych, kombatanci wojenni, żołnierze, przedstawiciele wojska, policji i straży granicznej, dyrektorzy szkół i uczniowie. Obecna była również córka gen. Ludvika Svobody. Wojskową asystę honorową wystawił 5 Batalion Strzelców Podhalańskich z Przemyśla oraz Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa.Delegacje poszczególnych władz i organizacji złożyły wieńce na Cmentarzu Wojennym oraz pod Krzyżem Pojednania, gdzie odmówiono wspólną modlitwę w intencji poległych. Salwą honorową uczczono pamięć wszystkich, którzy zginęli podczas walk w Karpatach, jesienią 1944 r.

Operacja Karpacko-Dukielska to jedna z najkrwawszych bitew górskich II wojny światowej. Rozpoczęła się o świcie 8 października i trwała do 30 listopada 1944 roku. Szacuje się że zginęło w niej lub zostało rannych około 200 tys. żołnierzy.


Zdjęcia dostępne są pod adresem:
http://www.terazkrosno.pl/galerie/37-dukla/386-obchody-70-rocznicy-bitwy-karpacko-dukielskiej/